Europejski Szlak Kulturowy - Teatr Wierzbak Plus -Artur Szych

Teatr Wierzbak Plus - Artur Szych
Studio
Warsztatu Teatralnego, Odnowy Głosu, Odnowy Twarzy
Teatr Ogródkowy Oli i Artura
Przejdź do treści

Europejski Szlak Kulturowy

Wydarzenia

27.04 - 03.06.2019
Wracamy na szlak Camino del Norte!!!
No i stało się,
wyruszamy z Olą na kolejną edycję naszego projektu "Europa bliska, Europa daleka". Kontynuujemy północną drogę Camino de Santiago. W ubiegłym roku przeszliśmy z Irun do Ribadesella, to mniej więcej połowa szlaku. W tym wyruszymy z Ribadesella dalej na zachód. Na początek przed właściwą wyprawą, trzydniowy pobyt w Bilbao i oczywiście muzeum Guggenheima.27.04 - 04.06.2018
Zespół w składzie Aleksandra Grabowska-Szych  i Artur Szych
realizują swój indywidualny projekt "Europa Bliska - Europa Daleka"

Europejski Szlak Kulturowy
Camino del Norte
Północna Droga św. Jakuba
to nasza czwarta wspólna wyprawa kulturowymi szlakami >>> Camino de Compostella


Północna Droga św. Jakuba (hiszp. Camino del Norte), nazywana też Nadbrzeżną (hiszp. Ruta de la Costa, Camino de la Costa) - jeden ze szlaków dróg św. Jakuba w Hiszpanii. Pokrywa się w części ze starożytną rzymską drogą Via Agrippa. Prowadzi z Irun w Kraju Basków do Santiago de Compostela w Galicji. Ważniejsze miasta mijane po drodze to m.in.: San Sebastián, Guernica, Bilbao, Santander, Oviedo i Gijon.

Trasa szlaku przebiega przez 4 prowincje Hiszpanii: Kraj Basków, Kantabrię, Asturię i Galicję. W porównaniu do innych szlaków Camino de Santiago jest zdecydowanie bardziej wymagająca ze względu na pagórkowate uwarunkowanie terenu oraz liczne odcinki asfaltowe. Camino del Norte liczy na odcinku Irun - Santiago de Compostela 823 km.

Dla odróżnienia od licznych Camino del Norte w innych krajach nazywana jest także Drogą Północnohiszpańską (zobacz: Północnoniemiecka, Północnopolska).

W dniu 5 lipca 2015 roku UNESCO na 39 sesji w Bonn podjęło decyzję o rozszerzeniu szlaków jakubowych w Hiszpanii i wpisało cztery szlaki północne: Camino del Norte, Camino Primitivo, Camino Lebaniego[2] oraz Camino Vasco del Interior. Jednocześnie nadało im nazwę Camino Frances i Szlaki Północnej Hiszpanii. Długość Dróg św. Jakuba wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO sięgnęła ponad 2200 km.

W 2016 roku na 277 913 pielgrzymów peregrynujących do Santiago de Compostela, Camino del Norte przeszło 17 292, co stanowi 6,22%.
artur szych 2021
Wróć do spisu treści