Studio Warsztatu Teatralnego Wierzbak Plus - Artur Szych Nieinstytucjonalny Teatr Zawodowy


Idź do treści

Menu główne:


Qigong - energia z oddechu.

Studio Warsztatu Teatralnego -INFORMACJE

Program autorski - Artur Szych.

Qigong
- na temat znaczenia tego słowa, można przeczytać już całe opracowania. I to zarówno w swobodnych informacjach internetowych jak i publikacjach książkowych. W przeglądarce internetowej wystarczy wpisać >> qigong << a w kilka chwil znajdziemy się na przeciw mistrza demonstrującego i czasami omawiającego technikę nabierania, wstrzymywania, wypuszczania i znowu wstrzymywania powietrza... a wszystko w powiązaniu z określonym cyklem ruchów kończyn i tułowia.

Po co to wszystko?
Otóż dla zdrowia, dla zdrowia psychofizycznego. Dla wzbudzenia energii >> witalnej energii życiowej qi (wymawiaj czi), jest potrzebny ruch, działanie, akcja fizyczna - czyli praca>> ćwiczenie ukierunkowane na osiągniecie określonej umiejetności (gong). Proszę zwrócić uwagę, że już sam proces oddychania powoduje wprowadzenie ciała w delikatny ruch.

W praktyce ćwiczeń sięgających 4000 lat w formie praktycznie niezmienionej co do istoty kolejności wykonywanych elementów, zauważa się ich uniwersalną prostotę oraz szerokie spektrum bardzo pozytywnych bezpiecznie wzmacniających organizm bodźców mających swe źródło w ruchu wspomagającym oddychanie.

Co ciekawe sam proces doświadczania pewnych elementów ćwiczeń jest dla ćwiczących ciągle nowy bez względu na staż w ich praktykowaniu. Dzieje się tak, ponieważ nasza uwaga skupiona na procesie samego ćwiczenia jest jakby „co raz bardziej uważniejsza” przez co samo działanie i akcja oddychania są wartościowsze dla naszego ciała i psyche.



Dlaczego Qigong w moim Studio.
Ponieważ niemal codziennie poddawani jesteśmy egzaminom. Jednych się spodziewamy, inne pojawiają się "jak grom z jasnego nieba".

Metoda qigongowych ćwiczeń towarzyszy mi w różnych formach niemal od początku zawodowego bycia aktorem. Stała się częścią mej profesji. Jest jednym z elementów mojej higieny zawodowej. Pozwoliła mi jak sądzę, pokonać wiele trudnych emocjonalnie i zdrowotnie życiowych zakrętów. Dla tego zachęcam do jej stosowania, zwłaszcza że:



Wszystko zaczyna się od oddechu i na oddechu się kończy.


Wzrastające tempo życia i bezpardonowa walka o byt doprowadzają człowieka cywilizacji zachodniej do stanu wyczerpania nerwowego i narastającego konfliktu z otoczeniem.
Napięcie utrzymujące się długi czas sprowadza choroby psychosomatyczne, takie jak nadciśnienie tętnicze, owrzodzenie żołądka, zaburzenia rytmu serca, cukrzyca itd.

Proponuję warsztaty dotyczące rozwijania indywidualnych-osobistych umiejętności pokonywania skutków stresu w oparciu o system ćwiczeń energetyzująco relaksujących.
Ich podstawą jest umiejętność właściwego oddychania, prowadząca do regeneracji a dalej utrzymania zdrowia, powodzenia i radości życia.
Warsztaty obejmują zarówno zapoznanie ze sposobem ćwiczeń z grupy Qigong jak również treningów autogennych wg. Jcobsona i Schulza. Qigong (wym. czikung) jest prastarą, chińską metodą zintegrowanych ćwiczeń ruchowych, mentalnych i oddechowych, natomiast treningi autogenne są metodami rozładowywania napięć opracowanymi w ubiegłym wieku.

Dodatkowo zajęcia pomagają w regeneracji i odblokowywaniu głosu. Właściwe korzystanie z aparatu mowy ma istotny wpływ na sferę kontaktów międzyludzkich.

Badania naukowe, prowadzone min. w Chinach, Japonii, USA i Szwecji udowadniają, iż silne dotlenienie organizmu oraz specyficzny stan wyciszenia, uzyskiwany podczas praktyki Qigong, mają silny wpływ na fizjologiczne funkcje wszystkich organów wewnętrznych. Ponad cztery tysiące lat doświadczeń w prowadzeniu metody Qigong wskazuje, że te proste ćwiczenia mogą być wykonywane przez osoby w każdym wieku. Nie wymagają dużej sprawności i dobrej kondycji fizycznej, nie są męczące. Poprawiają kondycję fizyczną, chronią organizm przed osłabiającymi go czynnikami środowiskowymi, a także negatywnymi emocjami oraz brakiem ruchu.

Ćwiczenia Qigong zapewniają dobre samopoczucie, likwidują stres, poprawiają pamięć i koncentrację, rozwijają intelekt, kreatywność, intuicję, wzmacniają poczucie własnej wartości, poprawiają kondycję psychofizyczną i wzmacniają system immunologiczny.
Qigong uczy właściwego sposobu oddychania i technik relaksacyjnych oraz skupienia uwagi na własnym wnętrzu. Ćwiczenia Qigong wzmacniają m.in. mięśnie pleców i miednicy. Zalecane są dla osób z chronicznymi problemami kręgosłupa, takimi jak skłonność do wyskakiwania kręgów, przewlekłe bóle mięśni, szyi i ramion oraz dla cierpiących na dolegliwości po przebytych kontuzjach kończyn.
Pomagają przy: alergiach, astmie, chorobach górnych dróg oddechowych, bezsenności, nerwicach, depresji, bólach, problemach neurologicznych, nadciśnieniu, oraz wielu chorobach wątroby, serca, płuc, śledziony i nerek. Wpływają korzystnie na kręgosłup, regulują przemianę materii, pomagają pozbyć się nałogów.

Dla kogo?
Program zajęć został tak przygotowany by mogli skorzystać z niego wszyscy, którzy w swej pracy zawodowej poddawani są dużym obciążeniom psychofizycznym. Zarówno poprzez wykonywanie pracy siedzącej o charakterze biurowym, menagerskim, jak również związanym z pewną statycznością fizyczną, która występuje np. u osób prowadzących pojazdy, lub podróżujących zawodowo. Z programu warsztatowego skorzystają także wszystkie osoby, które poddawane są napięciom emocjonalnym przed ważnymi autoprezentacjami związanymi z występami, czy też powstającymi w trakcie kontaktów z klientami.

Co można zyskać?
Wykorzystanie wiedzy zdobytej w programie warsztatowym podniesie umiejętność pokonywania trudności związanych z napięciami psychofizycznymi, które jest przyczyną wielu chorób, gorszej wydolności zawodowej, absencji w pracy. Zdobyta wiedza będzie owocować w lepszych kontaktach interpersonalnych. Nabycie umiejętności prowadzenia oddechu sprawi, że aparat artykulacyjny będzie działał piękniej i z dodatkową mocą, a to jest ważne dla wszystkich wykorzystujacych głos w swej pracy zawodowej.


Uff… aż tak wiele i tylko kilkanaście minut dziennie, czy to możliwe?
- Skoro ćwiczenia przetrwały w niezmienionej formie przez tyle tysięcy lat i znajdują propagatorów to znaczy, że coś w tym jest!

Najtrudniej zacząć, a potem zaakceptować proces swej edukacji, a dalej utrzymać regularność ćwiczeń ... najlepiej codziennie, no hm… 8 - 15 minut …tyle potrzeba na przejście np. "ośmiu części brokatu" albo "ośmiu aksamitnych ruchów"... oczywiście gdy nabierze się pewnej wprawy ...

Ja ćwiczę od 1986 roku...



Program może być realizowany w systemie zajęć indywidualnych lub grupowych.

Organizuję także kompleksowe zewnętrzne warsztaty - także kilkudniowe - dla grup zorganizowanych.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego