Studio Warsztatu Teatralnego Wierzbak Plus - Artur Szych Nieinstytucjonalny Teatr Zawodowy


Idź do treści

Menu główne:


A to ci historia...

Teatr Wierzbak Plus spektakle w stalym repertuarze

„A to ci historia…”

Przedstawienie Artura Szycha
zainspirowane „wierszami dla dzieci”
Juliana Tuwima.




Tematy „wierszy dla dzieci” Juliana Tuwima stały się pretekstem do działań scenicznych wykorzystujących warsztat sztuki żywego słowa, pantomimy, teatru lalek, piosenki i estrady poetyckiej.


Przedstawienie zainspirowane zostało wierszami:
Okulary, Słoń Trąbalski, Pan Maluśkiewicz i Wieloryb, Ptasie radio, Kotek, Rzepka, Lokomotywa.

Ten interaktywny spektakl rozbudzi w dzieciach zainteresowanie zabawą słowem, rytmem zdania, prawidłową artykulacją
i skojarzeniami. Wzbogaci nazewnictwo świata zwierząt i przyrody. Pobudzi wyobraźnię i chęć do zabawy teatralnej.


Przedstawienie „ A to ci historia …” jest propozycją teatralną skierowaną dla widzów od lat czterech.

Realizowane może być na scenie macierzystej Teatru w Ośrodku Kultury „Wierzbak” w Poznaniu, oraz w tzw. formie wyjazdowej w siedzibie kontrahenta (np. przedszkolu, szkole, bibliotece, ośrodku kultury).

Więcej informacji poniżej...




Przedstawienie zaczyna się "improwizacją” - tzw. etiudą
teatralną z panem Hilarym w roli głównej, szukającym okularów.

Gdy aktor po „nieudanych poszukiwaniach” już dzwoni telefonem komórkowym na policję z prośbą o pomoc, wszystkie dzieci pokazują, że je ma na czole... to początek spektaklu w którym w oparciu o znaną historię z wiersza następuje sympatyczne wzajemne zapoznanie widzów i aktora ze sobą. Następnie aktor prowadząc dialog z widownią, zagospodarowuje przestrzeń sceny zawieszając planszowe „niby obrazy” (a jest ich dziewięć w różnych kolorach - dominuje niebieski i oliwkowy, ale też jest trochę zieleni, ciepłego zachodzącego słońca, czerwieni i bieli - wymiary największych 1m x1m) na niciach rozwieszonych na specjalnym stelażu rurkowym.


Te obrazy – plansze, w określonych konfiguracjach stają się oddzielnym teatralnym tłem dla każdego z przedstawianych wierszy (są niebem, morzem, drzewami z ptasiego gaju, Słoniem Trąbalskim, zabudowaniami wiejskimi, rzepką w ogrodzie, lokomotywą), a widzowie w trakcie ich przewieszania przez aktora pracują głośno nad skojarzeniami, jakie nasuwają się im do głowy. >>> dokumentacyjny foto zapis tego przedstawienia jest w zakładce: Galeria teatru.

„Rozmowa aktora z widownią” między kolejnymi prezentacjami wierszy jest pretekstem do zapowiedzi nowego tytułu a także do rozmowy o teatrze planszowym, teatrze marionetek, kukiełkach, wystawach w galeriach czy muzeach i oczywiście sposobach interpretacji aktorsko plastyczno teatralnych inspirowanych tekstami wierszy i literaturą w ogóle.

Spektakl jest przykładem atrakcyjnej formy estrady poetyckiej dla młodego widza.

Prezentowane zdjęcia - ze spektklu zrezlizowanego w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 89 w Poznaniu.


Powrót do treści | Wróć do menu głównego